עורך דין צבאי

רבות מדובר על המערכת הצבאית המשפטית בישראל. הצורך בלקיחת עורך דין צבאי הוא דבר נפוץ עקב שכבה משמעותית של אוכלוסייה שלמה שעוברת דרך הצבא, בזמנים שונים בחיים – אם בשלב הצעיר של החיים, בשירות סדיר, אם בתקופה של שירות קבע, או אזרחים עובדי צה”ל.

המערכת הצבאית מורכבת מסקטורים שונים, החל מהמאפיינים הקרביים שלה, עם כל הסיכונים הכרוכים בכך, כולל השלכות משפטיות שונות, ועד לתעבורה, יחסי עובד מעביד, קוד אתי כללי וקוד אתי בנוגע להטרדות מיניות, ועוד.

למעשה ניתן לומר שהמערכת הצבאית הכללית, היא מעיין מערכת חברתית שלמה שיש בה הכל, ועל כן רואים לנכון כל המערכות הצבאיות בעולם להשתית מערכת משפטית עצמאית כחלק מהמערכת הצבאית, ולהיותה מנותקת במידת מה מהמערכת המשפטית המדינית הכללית.

לצורך כך, מועסקים סנגורים צבאיים לצרכים שונים כמתבקש, וכך עורך דין צבאי נהיה אינטרס של חיילים ובעלי תפקידים שונים בצבא, במקרים בהם הם עומדים בפני האשמות, או במקרים בהם הם דורשים את זכויותיהם כפי שמגיע להם מהמערכת הצבאית, כל זאת על פי חוק.

תפקידו של עורך דין צבאי הוא תפקיד חטיבתי עצמאי משאר אסכולת המשפט הכללי, באופן שעורך דין רגיל שמומחה בכל תחום שיהיה, לא יוכל לתת מענה הולם לצרכים של מרשיו אותם הוא אמור לייצג באופן מקצועי והולם, ולדעת ולהבין את נבכי המערכת הצבאית על כל מורכבותה.

שלא כמו בהתמחות בתחומים שונים מתחומי עולם המשפט, כגון – חוזים, גירושין, תאונות עבודה וכדומה, לתחום הצבאי אין התמחות הכוונתית מסוימת, והיא כולה צבירת ניסיון וידע בתחום הצבאי, ויתכן שזהו ידע וניסיון שנרכשים גם מעצם השירות הצבאי עצמו של העורך דין, במיוחד אם שירותו היה קשור לתחום המשפטי, או בכלל, שהגיע לדרגות משמעותיות בשירותו.

BETEVN – מאמרים מבית טוב

עורך דין צבאי יכול להיות גם סנגור צבאי מטעם הפרקליטות הצבאית, ותפקידו להגן על זכויותיהם של משרתי הסדיר והקבע כן משרתי המילואים, לשמש להם סנגוריה מטעם הצבא, כל זאת מעצם הזכות של כל אזרח במדינת ישראל לייצוג סנגורי, כאשר הוא מואשם בעבירה פלילית.

תפקידו של עורך דין צבאי אינו רק לייצג חיילים כאשר הם מואשמים בעבירות כל שהם, אלא גם כאשר הם דורשים לשנות ולשפר את תנאי שירותם וכדומה בשאר מרקים מעין אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *